Menu Zamknij

Przedszkole

HISTORIA PRZEDSZKOLA W MURZYNÓWKU

   W 1932 roku dzięki staraniom lokalnych władz i społeczeństwa w Murzynówku powstała Szkoła Powszechna. Wzniesiono wówczas murowany budynek z czerwonej cegły, w którym obok sal lekcyjnych znajdowała się izba mieszkalna dla nauczyciela. Do wybuchu II Wojny Światowej w 1939 roku nowo powstała Publiczna Szkoła Powszechna działała prężnie.

   Od 1937 roku pracował w niej nauczyciel Edmund Plenzler (urodzony w 1908r.). 13 października 1939 roku w wyniki akcji gestapo został on uprowadzony z mieszkania przy szkole, a następnie potajemnie zamordowany przez władze niemieckie w pobliskim lesie, gdzie ukryto taż ciało. Rodzina o śmierci Edmunda dowiedziała się dopiero w 1941 roku, a same szczątki zmarłego odnaleziono dopiero pod koniec wojny dzięki wskazówkom gajowego Kroenke. Po ekshumacji Plenzlera w 1945 roku, jego szczątki złożono na cmentarzu w Solcu, natomiast rodzina zmarłego w miejscu zbrodni postawiła , ku pamięci, pomnik-głaz, w kształcie serca z napisem: „MIEJSCE ZAMORDOWANIA PRZEZ HITLEROWCÓW EDMUNDA PLENZLERA NAUCZYCIELA Z MURZYNÓWKA 13.X.1939r. Człowiek może zapomnieć – kamień pamięta”.

   Po zakończeniu wojny w 1945 roku szkoła w Murzynówku wznowiła działalność w swojej pierwotnej siedzibie. Początkowo obowiązywał czteroklasowy system edukacji. Od 1947 roku na mocy reformy oświaty, w Szkole Podstawowej w Murzynówku wprowadzono oddziały siedmioklasowe, a później ośmioklasowe. Szkoła ta funkcjonowała do 1978 roku. Następnie decyzją władz administracyjnych 1 września 1978 roku w budynku zlikwidowanej wcześniej Szkoły Podstawowej  otwarto Przedszkole Wiejskie w Murzynówku z jednym oddziałem, jedną nauczycielką i jedną kucharką. Placówka podlegała pod Zbiorczą Szkołę Gminną w Krzykosach. W 1979 roku pracę  w przedszkolu rozpoczęła Wiesława Gmachowska-Nowaczyk, w charakterze kierownika i nauczyciela, która pracowała do 1984r.  W międzyczasie, w 1982 roku, zatrudniono drugą nauczycielkę Krystynę Gołębiak, która od 1984 do 2004 roku była dyrektorem tej placówki. Od tego czasu funkcjonowały dwa oddziały przedszkolne. W 1984 roku pracę w przedszkolu rozpoczęła nowa nauczycielka Alina Kosmowska. W 1986 roku patronat nad przedszkolem objęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Murzynówku, dzięki której znacznie je wyposażono w nowe sprzęty. W 1989 roku zatrudniono kolejną nauczycielkę Annę Kropaczewską, dwie kucharki i intendentkę. W 2004 roku Przedszkole Wiejskie w Murzynówku i Szkoła Podstawowa w Murzynowie Leśnym utworzyły Zespół Szkolno-Przedszkolny z siedzibą główną w Murzynowie Leśnym. Dyrektorem Zespołu została Aniela Banaszak.